prv-1_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Илјадници граѓани и денес маршираат за отфрлање на Тиранската платформа

Илјадници граѓани веќе 31-ви ден масовно протестираат низ македонскиот главен град како поддршка на Граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА која бара целосно отфрлање на Тиранската платформа со која се нарушува унитарноста на Македонија. Фото Галерија Извор:Курир.мк Фото:Курир.мк

mirka-slika_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Мирка Велиновска-Mотивација и мобилизација во ритамот на срцето

Овој вторник ги стаписа, ги шокира и ги исплаши до коски сите што систематски, пропагандно преку политиките и интересите го обележуваа Балканот како простор во кој живеат диви луѓе со малку памет и ич самопочит и интегритет. Овој изминат вторник тие ја видоа разликата помеѓу нивната креирана перцепција и реалноста. Два универзума. Токму тука во […]

Mayor smiling Struga web_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

СКАНДАЛ!! Села ги обвини Македонците за геноцид врз Албанците

„Не само геноцид од годините кои се спомнуваат во платформата, туку треба да се говори и за геноцидот врз Албанците кој се случува потоа“. На овој начин пратеникот Зијадин Села кој го негираше постоењето на македонскиот идентитет и на Македонците пред 100 години, обвини за геноцид врз Албанците во Македонија. Пратеникот и партнер на Зоран […]

2017-Yamaha-YZF-R6-Thunderhill-Jensen-Beeler-06_Easy-Resize.com
АВТОМОТО ДОМА

Yamaha YZF-R6 2017

Овој модел е нешто повеќе од само обична пластика како што го опиша еден новинар. Меѓу големиот број на новитети тој има контрола на тракцијата, ABS сопирачки и нова суспензија. Иако за Јапонскиот производител тој е повеќе еволуција отколку револуција, Yamaha R6 е  одлична машина која сакаме да ја споделиме со вас денес. Yamaha не […]

ilija-dimovski-7_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Димовски-Ајде да го распуштиме Собранието, па излезете пред граѓаните со платформата на нови избори

Платформа има, Ви ја прочита господинот Ејуп за што јас му благодарам, истакна на денешната собраниска седница пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. -Ајде да најдеме гаранција денеска. Денеска ако најдеме гаранција да го распуштиме Собранието на Република Македонија уште денес ќе биде избран претседател на Собранието што ќе има единствена улога да распише брзи локални […]

001826rsz_screenshot-2016-12-31-at-132905_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Вашиот iPhone ќе биде побрз со iOS 10.3!

Apple постигна нешто неверојатно со iOS 10.3: За само неколку дена го смени оперативниот систем на милиони уреди, без корисниците да забележат.. OS 10.3 доаѓа со уште една важна карактеристика: Ќе направи вашиот уред да биде побрз. Всушност, Apple нема направено никакви промени кои би го убрзале уредот, но има скратено некои анимации и интеракции […]

emil-dimitriev-nikola-gruevski_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Димитриев и Груевски на конгрес и самит на ЕПП во Малта

Премиерот Емил Димитриев и делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Никола Груевски учествуваат на Конгресот на Европската народна партија и на Самитот на европските десничарски партии,  што се одржуваат денеска во Малта. Во состав на делегацијата од ВМРО-ДПМНЕ се и членовите на партискиот Извршен комитет Никола Попоски и Влатко Ѓорчев, и секретарот за меѓународна соработка […]

lionel-messi_Easy-Resize.com
ДОМА СПОРТ

Меси со казна од 4 натпревари по инцидентот на дуелот со Чиле

Лионел Меси е казнет со 4 – ри натпревари поради инцидентот на дуелот со Чиле. До крајот на квалификациите за гаучосите преостануваат уште 5 натпревари, а на 4 – ри од нив нема да ја имаат помошта од својот најдобар фудбалер. Аргентинскиот селектор Едгардо Бауза се реши за ризичен потег пред вечерашниот натпревар со Боливија, […]

solza_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Грчева: Да знаеја граѓаните дека гласаат за Тиранска платформа, резултатите на изборите ќе беа поинакви

Се чудам како долета и кому му оди во интерес таа платформа. Тоа е клучно прашање. Ни трага од таа платформа немаше директно пред изборите изјави Солза Грчева, поранешна пратеничка од СДСМ. – Граѓаните не знаеја дека гласаат за вакво нешто. Верувам дека и изборните резултати ќе беа поинакви, рече Грчева. Извор:Република.мк