emil-dimitriev_1024x569
ДОМА НОВОСТИ

Димитриев со честитка по повод започнувањето на Рамазанските пости

Претседателот на Владата Емил Димитриев испрати честитка за почетокот на Рамазанските пости до сите верници од исламската вероисповед и до поглаварот на Исламската заедница, Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. -Светиот месец Рамазан и почетокот на Рамазанските пости од секогаш биле познати како денови на дарежливост, воздржување и добра мисла помеѓу граѓаните од исламската […]

224906img-337105_1024x614
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung се пофали со растеглив екран!

Samsung ја претстави иднината на екраните со својот необично генијален екран кој се растегнува. Компанијата се пофали со овој тачскрин на Society for Information Display во Лос Анџелес. Ништо чудно за Samsung. Компанијата има навика да воодушеви со по некој “ненормален“ екран од време на време. Новиот “динамички растеглив AMOLED дисплеј” е доказ на прототип […]

133379518_1024x569
ДОМА НОВОСТИ

Започнува со работа германската фабрика Лутекс во Велес, ќе вработи до 1.000 лица

Фабриката за производство на технички и индустриски текстил Лутекс, инвестиција на германската компанија СТС Текстајлс, денеска во кругот на поранешната фабрика „Нонча Камишева“ во Велес, ќе биде пуштена во употреба. На свеченоста ќе се обрати заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски. На почетокот ќе бидат вработени 50 лица, а во следните пет години […]

Zaev-Besa_1024x545
ДОМА НОВОСТИ

БЕСА-Нема договор со СДСМ, разговараме за принципите!

Заврши средбата на Зоран Заев со претставиците на БЕСА, по која Заев изјави дека е оптимист дека до недела ќе се објави составот на идната влада. Од друга страна од БЕСА велат дека нема договор и дека разговараат за принципите. -Сега за сега само за принципите, не отстапуваме од нив, а нашите принципи ги знаете, […]

DATePkFXgAEX5Sc
АВТОМОТО ДОМА

Роси се повреди на тренинг

Легендарниот Валентино Роси се здобил со повреди на градите и стомакот во несреќа на тренинг, возејќи мотокрос во Италија, соопшти неговиот тим, Јамаха. Роси вчера бил однесен во болница, а по прегледите е утврдено дека има само мали повреди. -Не се откриени никакви скршеници, ниту сериозни повреди, соопшти Јамаха. Екипата наведе дека во текот на […]

bejli_1024x617
ДОМА НОВОСТИ

Ахмети денеска на средба со Бејли

Како што соопшти ДУИ, Ахмети и Бејли разговарале за формирањето на новата влада и за политичката ситуација во земјата и во регионот. Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Скопје имал средба со американскиот амбасадор, Џес Бејли. „Ахмети истакна дека ДУИ е посветена на реформите во […]

Bridgestone-AirFree-tire-concept-non-pneumatic-tire-02_1024x742
АВТОМОТО ДОМА

Bridgestone е блиску до претставување на пневматици без воздух

Доколку погледнете наназад ќе забележите дека пневматиците во изминативе 100 години не се многу променети. Секако, имаше напредок во однос на нивната конструкција и материјалите кои се употребуваат за производство но целокупниот пакет остана воглавно непроменет. Размислувајќи за тоа како возилата, пред се мотоциклите, ќе се движат во иднина, досега видовме неколку обиди да се […]

gruevski-mickovski1-768x432_1024x576
ДОМА НОВОСТИ

Новата зграда на ЕЛЕМ е готова – увид извршија Груевски и директорот Мицковски

Новата административна зграда на АД ЕЛЕМ е 99 отсто готова, а се очекува завршување на работите и вселувањето да биде кон крајот на идниот месец. Во новата зграда ќе бидат сместени ЕЛЕМ, ЕЛЕМ Турс и ХЕЦ Треска. Ова беше речено при денешниот увид на градежните работи од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и директорот на […]

img-336926_1024x484
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Зoшто не ви чини Wifi-то и како да го поправите?

Најчесто си плукате по лошата брзина, пречките при гејмање и слабото покревање на конекцијата, а ако сте тотален лаик или технофоб 100% си мислите дека дебело треба да платите за да го поправите wifi-то. Иако се направени да се справат со неколку направи истовремено тоа не е дефиниција за преоптовареност. Вие имате компјутер, лаптоп и […]

gruevski-izjava-2-768x469_1024x625
ДОМА НОВОСТИ

Груевски: Почнува со работа ПЕТ центарот во Скопје, капитален проект во македонското здравство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави дека денес почнува со работа со пациенти уште еден објект од огромно значење за македонското здравство. Се заокружува ПЕТ Центарот во Скопје кој што преставува капитален проект во македонското здравство, пишува Груевски. -Пред само една недела се потпиша договор за градба на нов клинички центар […]