dik_Easy-Resize.com (1)
ДОМА НОВОСТИ

ВМРО-ДПМНЕ со број 13, СДСМ со 19 на гласачкото ливче за локалните избори

Попладнево се случи жрепката за редоследот во единствената листа на кандидати – редоследот на гласачките ливчиња во Државната Изборна Комисија. Листа на кандидати за членови на совет и листа на кандидат за градоначалник, кои се поднесени од ист подносител добиваат ист реден број во сите општини. Вака ќе изгледа гласачкото ливче: СДПМ 1 Коалиција алијанса […]

46-valentino-rossi-italg5_3826.big_Easy-Resize.com
АВТОМОТО ДОМА

Утре ќе се знае дали Роси ќе вози во Арагон

Роси се обидува да се врати на Арагон, доколку успее ќе загуби бодови од само една трка и ќе остане во борбата за шампионатот. Од несреќата која му се случи за време на тренингот на 31-ви август, Валентино Роси работи напорно со цел што побрзо да се опорави од двојната фрактура на десната нога. Деветкратниот […]

Frckoski-Top-Tema_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Фрчковски со закана до судиите дека ќе одговараат кривично, се создава судство по теркот на СДСМ!?

На вчерашната емисија ,,24 Анализа” на  телевизија 24 -Вести  универзитетскиот професор, Љубомир Фрчковски,близок до актуелната власт на СДСМ истакна дека   мора да има судење на судии и судиите мора да се соочат со  кривични пријави,  почнувајќи од бившиот претседател на Основен суд 1 до Врховниот суд. -Нашите до ден денеска ако го забележите начинот на изразување,не можеа […]

11-raboti-koi-ne-sfakate-deka-gi-pravite-od-anksioznost-001_Easy-Resize.com
ДОМА УБАВИНА & ЗДРАВЈЕ

Работи кои не сфаќате дека ги правите од анксиозност

Огромен број од луѓето не знаат дека се жртви на анксиозност, а сепак, им се случуваат работи и постапки за кои немаат објаснување како и зошто. Овие 11 работи ги правите од вашата анксиозност, која можеби и не знаете дека ја имате: 1. Одбивате покани за дружење кога навистина сакате да одите Без разлика на […]

talat-dzaferi_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Џафери се обидува да ги замолчи пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои обелоденија криминали на ДУИ

Талат Џафери денес се обиде да го замолчи пратеникот Антонио Милошоски кој од собраниската говорница почна да ги изнесува информациите за сторен криминал на градоначалниците од ДУИ. Во моментот кога Милошоски се обиде да ја објасни потребата од носењето на законот за двојазичност дека е со цел да се сокријат криминалите и неспособноста на ДУИ […]

475054-pochituvajte-go-ustavot-na-republika-makedonija-i-megjunarodnoto-pravo-karakamisheva-mu-pisha
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Тања Каракамишева-Јовановска-СТРАТЕШКО УХЛЕБУВАЊЕ

Кога се чита владината нацрт-стратегија за реформа на правосудниот сектор се добива впечаток дека станува збор за политичка програма на СДС и нејзините пајташки„невладини“ организации, а не за државна нацрт-стратегија. Многу дрскост и многу политика има во нејзините страници. Кога сме кај дрскоста на подготвувачите замислете немале ни срам ни перде кога во точката актуелна состојба […]

antonio-milososki-640x366_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Милошоски: Неуставниот закон за двојазичност се носи за да се прикрие корупцијата и неспособноста на функционерите на ДУИ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на денешната собраниска седница, истакна дека неуставниот јазик за двојазичност се носи за да се прикријат корупцијата и неспособноста на функционерите на ДУИ. -Кој има потреба од носење на неуставен закон, дали имаат потреба некои пратеници кои што земале или не земале пари да гласат за ваков закон, дали тие […]

233337rsz_150577043571582_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 8, X и A11 Bionic ја срушија конкуренцијата со двојно поголеми резултати

Уште од кога се појавија првите benchmark тестирања, знаевме дека A11 Bionic ќе биде ѕвер. Но, ништо неможе да ве припреми за високите резултати кои ги постигнаа iPhone X и iPhone 8, речиси двојно поголеми од својата конкуренција.. iPhone 8, 8 Plus и iPhone X постигнаа двојно поголеми резултати на single-core тестирањата и 50% повисоки […]

marijan-risteski-600x400_Easy-Resize.com
ДОМА НОВОСТИ

Марјан Ристески: Заедно да продолжиме со проекти за подобра иднина

Марјан Ристески, актуелниот градоначалник на Прилеп е кандидат за градоначалник на ВМРО ДПМНЕ на претстојните локални избори кои ќе се одржат на 15 октомври. Ристески досега трипати ја извршувал оваа функција и сега по четврти пат ќе се обиде да ги освои гласовите на прилепчани. – Во изминативе 12 години заедно со Вас Прилеп го направивме […]

1bufon_Easy-Resize.com
ДОМА СПОРТ

Буфон најверојатно заминува во пензија: Јувентус избра 100 милионска замена за него

Италијанскиот шампион Јувентус се чини ја најде замената за легендарниот голман Џанлуиџи Буфон, кој многу веројатно ќе ја заврши својата кариера на крајот на оваа сезона. Иако прва опција за замена за Буфон беше полскиот голман Војчех Шчесни, сепак во Торино ќе пристигне Јан Облак, објави „АС“. Облак е голман на Ателтико Мадрид и со […]