012325225227najchestite-facebook-izmami-i-kako-da-gi-izbegnete-121001_1280x769
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Колку од вашите Facebook пријателите ви се вистински пријатели?

Од Оксфорд универзитетот направија истражување со цел да дознаат дали некој што има многу пријатели на социјалната мрежа Facebook, исто така има многу пријатели и во живо, односно колку од нив се навистина пријатели? Истражувачите открија дека поголемиот дел од Facebook пријателите, не се вистински пријатели. Анализирани беа преку 3000 луѓе, и резултатите покажаа дека […]

zoshto-nikogash-ne-treba-da-vreskate-po-deteto-01_1280x719
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Зошто никогаш не треба да викате по детето?

Секој родител различно одлучува да го воспитува своето дете и да презема соодветни воспитни мерки согласно однесувањето на детето. Некои родители се премногу „меки“ и децата подоцна стануваат разгалени. Други пак, се премногу строги и повторно креираат непријатно однесување од страна на детето кое се одразува негативно и кога ќе порасне и ќе стане зрела […]

Genijalna-slatka-ideja-buket-krofni-so-Nutela-01_1024x553
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Генијална слатка идеја – букет крофни со Нутела (фото)

Ако сте од оние кои превртуваат очи на букет рози, сметате дека се клише и сте повеќе по практичните работи, како на пример слатките, тогаш несомнено ќе ви се допадне оваа идеја. Компанијата која ги прави слатките букети „Dessertboxes“ е основана од страна на семејството Кејтер во Сиднеј, Австралија. Нивната девиза е да ја променат […]

Kazna-i-nagrada-vospituvanje-so-dve-lica-01_1024x683
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Дали децата треба да ги казнувате и наградувате?

Додека едни сметаат дека „ќотекот излегол од рајот“ и со негова помош ќе ги научите децата да бидат покорни и да ве слушаат, други целосно се противат на тоа и сметаат дека разговорот и објаснувањето на децата што е добро, а што не, ќе направат од нив мирни послушници на нивните барања. Децата кои растеле […]

Polovina-od-tatkovcite-se-prepravaat-deka-spijat-koga-deteto-place-vo-tekot-na-nokjta-01_1024x553
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Половина од татковците се преправаат дека спијат кога детето плаче навечер

Запрепастувачки 56% од татковците се преправаат дека спијат во мигот кога детето се буди во текот на ноќта и почнува да плаче. Изговорите најчесто варираат од типот како имаат многу работа или важен состанок утредента или се премногу уморни. Многу брашни партнери се согласуваат дека ова е најчестата причина за кавга меѓу нив. Истражувањето кое […]

20-znaci-deka-vaseto-dete-e-nadareno-vase-e-samo-da-gi-prepoznaete-1_1024x554
ДОМА ИНТЕРЕСНО

20 знаци дека вашето дете е надарено – Ваше е само да ги препознаете

Само оние кои се посветени и внимателно ја следат состојбата на нивното дете, може да ја откријат надареноста. Не е сè до вродената интелигенција, ниту пак надареноста може да се процени и оцени само на училишта. Децата секојдневно може да ви покажуваат колку се надарени, а повторно вие да не ги забележите знаците. Надарено не […]

Decata-koi-gi-cuvaat-babite-i-dedovcite-izrasnuvaat-vo-poljubezni-i-popametni-tinejdzeri-01_1024x683
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Децата кои ги чуваат бабите и дедовците израснуваат во пољубезни и попаметни тинејџери

Секогаш кога родителите не сакале да ни исполнат некоја желба тука биле баба и дедо каде не постоеле никакви забрани и сè било возможно. Добро, не баш сè. Според многу родители бабите и дедовците се главните „виновници“ зошто нивните деца се разгалени. Сепак едно истражување од универзитетот „Јанг“ во САД покажало мошне интересен резултат токму […]

Family Portrait
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Како да им се помогне на децата на разведени родители?

Разводот е навистина тежок и стресен процес, но најпогодени во целата ситуација се најчесто децата. Тие си ги земаат при срце работите, а најчесто сметаат дека тие се виновни за разводот на нивните родители. Во одредени ситуации децата се принудени да одберат еден од родителите, а тоа доведува до вистинско емотивно нарушување. Доколку познавате детенце […]

Ne-sme-bezgresni-majki-i-toa-e-sosema-vo-red-01_1024x553
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Не сме безгрешни мајки и тоа е сосема во ред

Го донесовте вашето малечко дома и постојано сте будни, наведнати над креветчето проверувајќи го дали диши. И покрај тоа што внимателно го пазите тоа успеа некако да си ја удри главата на масичката, а вие се дупнавте од плачење и одвај заспавте поради грижата на совест. Тоа направи хаос по дома, а вие не можевте […]

esencijalni-soveti-kako-da-go-zashtitite-deteto-od-nepoznati-lica-01_2_1024x553
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Совети како да го заштитите детето од непознати лица

Пред да му овозможите повеќе независност на вашето дете, морате да бидете сигурни дека детето ќе биде безбедно.Неколку работи кои треба да ги имате на ум и на кои треба да го научите детето како да се однесува покрај непознати луѓе. Откривање на името Не го пишувајте името на вашето дете на личните предмети, наместо […]