hungarian-bundt-bread2
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Куглов од чоколадо со ореви!

Состојки : 180гр масло 150гр чоколадо за готвење 6 јајца 100гр шеќер 80гр шеќер во прав 1 ванилин шеќер 1 лимонов шеќер 150гр брашно ½  прашок за пециво Малку сол 1 Лажица какао во прав 50гр мелени ореви 150гр сецкани ореви За глазура : 200гр Чоколадо за говтење 40гр масло   Припрема : Маслото се […]

pay-new-years-eve-revellers-seeing-out-2015
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Темната страна на славењето Нова Година

Новата година е секогаш симбол за оптимизам и нови почетоци. Но сите знаеме дека има и од тие кои што сакаат забавата и дочекот на новата година да ја однесат во следно ниво. ПОГЛЕДНЕТЕ: ФОТО:КУРИР.МК

vladimir-putin-russia-president-rocket-putin-full-hd-1360-768
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Што сè поседува Владимир Путин?

Моменталниот претседател на Русија, Владимир Путин, има проценета вредност на имотот од 70 милијарди долари, но неофицијално, таа сума е веројатно и далеку, далеку поголема. Во периодот од 1999-та до 2000-та година, Владимир Путин беше руски премиер, за подоцна да стане и претседател. Во 2008-та година на тоа место го замени Димитриј Медведев, затоа што […]

nova-godina-ukras2
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Соња Змејкоска-НЕ ЈА СЛАВАМ НОВА ГОДИНА

Ве молам, помолете се за човештвото!!! Откако друже си пораснав, не ја славам Нова Година. Не сум си ниту радосна, нит’ спремам богата трпеза… Не сакам да се дотерувам, да глумам дека сум најсреќна. Зошто?! Немој, не прашувај и тебе да не те растажам. За солзите горки не зборувам, за душава црна, гламносана, за срцево […]

the_new_years_eve_concert_2013_at_the_wiener_musikverein_8336457177
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Виенски новогодишен концерт-убавина и гламур

После секоја нова година сме приморани рано наутро да сме будни на 01.1. бидеќи во 11.00 часот стандардно почнува преносот на Виенскиот новогодишен концерт. Велат, тоа е најубавиот почеток на секоја нова година. Убавина, гламур, рај за уши и очи, светска елита собрана на едно место, музичари со висок дострел и почит во целиот свет […]

new-year-fireworks-at-sydney
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Пристигна Новата година во Австралија

Со спектакуларен огномент пристигна Новата година во Австралија. Повеќе од милион луѓе ја дочекаа Новата година со огномети, кои беа посветени на пејачите Принц и Дејвид Боуви.Седум тони огномет беа лансирани од пристаништето во форма на Сатурн, месечината и ѕвезди во чест на песната „Space oddity“ на Боуви и во спомен на Принц, кои починаа во […]

320053383
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Улица МАКЕДОНИЈА прекрасна денес

Град Скопје подари насмевки и радост на илјадниците граѓани кои го посетија Новогодишниот базар „Подари среќа“ кој траеше 8 дена. Улица Македонија овие денови беше место украсено и исполнето со божиќен и новогодишен амбиент. Посетителите можеа да купат рачно изработени предмети, плетени изработки, новогодишни украси, дрвени очила, божиќно цвеќе, козметика од природни состојки, чоколада, и многу […]

02285_2
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Почина креаторот на Киндер јајце

Човекот кој го смисли Киндер јајцето Вилијам Салис починал синоќа на 84 години во италијанскиот град Павија. Веста за смртта ја објави фондацијата „Color your life“ која е идеен творец на популарното слатко јајце со играчка.

makeup-fashion-girl-blue-style
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Предлог “make up” за празниците што следуваат

Девојките знаат зошто и тоа како е важна шминката. Затоа одвоивме неколку предлог шминки за вас како помош за престојните празници…

ДОМА ИНТЕРЕСНО

Новогодишната приказна која кружи со години

Дојде Дедо Мраз, под твојата елка во новогодишен чорап остави подарок. Подарокот е за тебе. Како дојде? Преку оџак дојде, го остави твојот поклон и си замина бидеќи брза да им однесе подароци и на другите деца во целиот Свет. Санките? Санките се огромни и полни со подароци кои ги држат џуџињата на Дедо Мраз. […]