Couple Relaxing In Bubble Bath Together
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Како врската со долгогодишниот партнер да стане повозбудлива?

Сигурно го паметите она чувство на првата фаза на вљубување. Не можете да заспиете, чувствувате пеперутки во стомакот, едвај чекате да го слушнете гласот на партнерот. Но, со текот на времето сите тие знаци дека сте „пијани од љубов“ исчезнуваат. Според психотерапевтот Дебора Сандела, оваа состојба на намалување на интензитетот на чувствата е од причина […]

9-kreativni-nachini-za-podobruvanje-na-vashata-kreativnost-www.kafepauza.mk__1023x768
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Како брзо да ја поттикнете својата креативност?

Креативноста не е особина која им припаѓа само на уметничките души. Секој од нас ја има, но различно ја употребува. Со тек на време, нашето тело и ум се трошат на одредени механички или повторувачки дејствија, па затоа и креативноста ни се намалува. Денешниот динамичен начин на живот, често не ни дозволува да ја развиваме […]

1-mokjni-citati-shto-pokazhuvaat-deka-promenata-e-dobra-www.kafepauza.mk_
ДОМА ИНТЕРЕСНО

6 реченици по кои ќе ги препознаете нарцисите во вашиот живот!

Добрите и пријатни луѓе не секогаш привлекуваат луѓе исти како нив. Понекогаш, привлекуваат нарциси и своеглави личности за кои им треба време да ги разоткријат. Денес ви помагаме точно да утврдите кои се нарцисите во вашиот живот. Ќе ги препознаете бидејќи барем еднаш имаат искористено некоја од овие 6 реченици: 1. „Никој друг не мисли […]

Books
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Романтични книги кои ќе ви ја вратат вербата во љубовта!

Ако сте во потрага по романтична книга која ќе ви го згрее срцето оваа зима, тогаш сте на вистинската страница. За многумина добрите романтични романи се причина поради која тие сѐ уште веруваат во љубовта. Нема да згрешите ако ги прочитате: 1. „Ти не знаеш да сакаш” – Сузан Елизабет Филипс Приказната ќе ве освои […]

5-raboti-koi-vednas-treba-da-gi-isfrlite-od-vasiot-dom-001_Easy-Resize.com
ДОМА ИНТЕРЕСНО

5 работи во домот кои веднаш треба да ги фрлите

 Иако работите сакаме да траат вечно, некои од нив стануваат многу штетни по нашето здравје ако ги користиме подолго отколку што треба. Еве кои работи треба веднаш да ги исфрлите од употреба за да го зачувате здравјето во вашиот дом: 1. Стари износени градници Иако навидум се меки и безопасни, кога ја губат својата форма, […]

shto-im-e-zaednichko-na-site-uspeshni-lugje-001_Easy-Resize.com
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Што им е заедничко на сите успешни луѓе?

Дали некогаш сте се запрашале како некои луѓе успеваат толку многу во животот? Што имаат тие што немате вие? Сите тие имаат ментална способност и енергија да се справуваат со работите поинаку.  Тоа е способност што секој од нас сака да ја постигне. Еве неколку заеднички работи кои успешните луѓе ги имаат: 1. Успешните луѓе […]

01 (1)_Easy-Resize.com
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Што кога вашето малечко ќе ви каже „Те мразам“?

Од сите вербални оружја кои децата ги имаат во своите ракави, зборовите „Те мразам“ можат да им нанесат најголема штета на емоциите на мајките. Насолзените очи, моменталната лутина и сомневањето во родителските квалитети се само некои од последиците кои зборовите на презир можат да ги предизвикаат. Ако неодамна сте ги слушнале овие зборови од устата […]

6-greski-koi-gi-pravime-so-vinoto-casata-se-drzi-da-drskata-vo-zima-se-pie-i-belo-vino-1_Easy-Resize.com (1)
ДОМА ИНТЕРЕСНО

6 грешки кои ги правиме со виното: Чашата се држи за дршката, во зима се пие и бело вино

Вистинските познавачи на виното сигурно се добро запознаени со тајните при консумирањето на божествениот пијалак. Ако не сте меѓу најголемите приврзаници на овој пијалак, но сепак сакате да се напиете по некоја чашка, ова се работите кои треба да ги знаете, кога се виното и манирите во прашање: 1. Избегнуваме бело вино во зима Повеќето […]

01_Easy-Resize.com
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Што ги загрижува жените на почетокот на бракот?

Бракот е круна на љубовната врска. Размената на бурми, заветот пред Бога и споделувањето на среќата со најблиските и саканите предизвикуваат солзи радосници и чувство кое не може да се купи со пари. Но, брачната заедница е институција која бара многу повеќе од љубов. За некои претставува заплеткана загатка, сложувалка во која е потребно сите […]

kakvi-naviki-imaat-roditelite-niz-svetot-i-kako-gi-tretiraat-decata-8_Easy-Resize.com
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Какви навики имаат родителите низ светот и како ги третираат децата?

Ви откриваме 7 навики на родителите ширум светот, кои можеби нема да ви се допаднат, но сепак постојат и се практикуваат со години. Како родителите ги третираат децата низ различни земји? 1. Родителите од Мавританија плукаат во лицата на нивните деца Ова е чудна навика преку која родителите од Мавританија сметаат дека доколку плукнат во […]