475054-pochituvajte-go-ustavot-na-republika-makedonija-i-megjunarodnoto-pravo-karakamisheva-mu-pisha
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Тања Каракамишева-Јовановска-СТРАТЕШКО УХЛЕБУВАЊЕ

Кога се чита владината нацрт-стратегија за реформа на правосудниот сектор се добива впечаток дека станува збор за политичка програма на СДС и нејзините пајташки„невладини“ организации, а не за државна нацрт-стратегија. Многу дрскост и многу политика има во нејзините страници. Кога сме кај дрскоста на подготвувачите замислете немале ни срам ни перде кога во точката актуелна состојба […]

98bce7d9d49222dae020697d2909b8d4_XL_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Костадин Керпичоски-Чекам субвенции нема, чекам повисока плата нема, чекаат пензија нема!

Двојно повеќе пари за субвенции, просечна плата од петстотини евра, повисоки пензии за пензионерите-ветувањата на СДСМ пред избори беа огромни, големи колку целиот свет и беа така слатко речиви што човек просто неможе а да не се излаже. Реалноста денес говори дека навистина некои луѓе се излажаа и гласаа за нив а сите граѓани на […]

Krsto-Mukoski-Sobraniska-komisija_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Крсто Мукоски-Популизам и манипулација како главно оружје на новата влада

Новата влада на Р.М. брои веќе „ситно„ од првите сто дена од почетокот со нејзината работа.Во овие сто дена наместо граѓаните да го видат новиот концепт „За живот„ во Македонија,наместо да почнат непосредно да ги уживаат ветените придобивки од владеачката гарнитура,тие за жал повторно се сведоци на една груба манипулација и празни ветувања. Што се […]

Karakamiseva-TV-Nova_1024x545
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Тања Каракамишева- Јовановска-АМНЕСТИЈА ЗА ПОГРЕБ НА ПРАВНАТА ДРЖАВА

Со оваа „реформска Влада“ и со овој црпнат премиер, Македонија дефинитивно го погреба владеењето на правото, го допре дното на неправната држава.Црпко и неговите криминални шибицари станаа најголем срам за правната држава и за владеење на правото во земјата. Македонија тоне во неправо, неправди, политички самоволија, хаос!   На целата оваа правна раздрданост на системот […]

98bce7d9d49222dae020697d2909b8d4_XL_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Костадин Керпичоски-Да се биде или не за ВМРО-ДПМНЕ и Република Македонија

Ако се земе во предвид дека единствено ВМРО-ДПМНЕ е на страната на Република Македонија и како политичка партија ги штити националните интереси тогаш оправдан е насловот на оваа колумна во кој стои да се биде или не за ВМРО-ДПМНЕ НО и за Република Македонија.  Велам да се биде или не за ВМРО-ДПМНЕ бидеќи евентуален пораз […]

jakimovski_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Стевчо Јакимовски-Стрелачки вод!

Знаете ли што е најлошото во аферата Анѓушев? Најлошото е тоа што тој абер нема дека тоа што го прави е недозволиво. Се откажал од управувањето во фирмата, но сопственик е тој, брат му и уште два содружници. За управување во фирма се добива плата и во зависност од резултатите од работењето, се добива и […]

mihajlo-manevski_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Михајло Маневски-Не бркајте ги странските инвеститори

Денес кога секоја земја се бори за влегување на странски капитал и за отварање на нови фабрики и нови работни места, неспособната Влада на Зоран Заев удри по странските инвеститори. Запнаа од петни жили да ги избркаат странските инвеститори и да ги уништат отворените фабрики со странски капитал во кој се вработија повеќе илјади лица […]

21552845_1127146480751776_1715469331_n_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Дарко Гоцевски-СЕ ВРАЌА СТАРИОТ ПРЕПОЗНАТЛИВ ФУДБАЛСКИ СЈАЈ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА! ПОРАЗОТ НА ФК КАМЕНИЦА-САСА ГОЛЕМ КАКО ПОБЕДА! НЕМА МЕСТО ЗА РАЗОЧАРУВАЊЕ, ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИГРАТЕ ВАКОВ ФУДБАЛ, ПОБЕДИТЕ ЌЕ ДОЈДАТ МНОГУ СКОРО !

Македонска Каменица од секогаш била на фудбалската мапа на најфудбалски градови во Република Македонија, важела за место кое е храм на спортот, во кое за фудбалот се живее и кое е расадник на фудбалски таленти. Зборувајќи за поновите генерации неизмерно се гордеевме со репрезентативците Драган Миленковски, Даниел Ивановски, Ѓоре Јовановски, па Адријан Мицевски во мал […]

jakimovski_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Стевчо Јакимовски-МИЗЕРИЈА

Денес силно ја почувствував миризбата на очајот. Стевче Јакимовски објави некаква квазиелектронска анкета на која наводно води, за што Курир објави и вест. За негова жал има и реални анкети, правени според научна методологија, и тие покажуваат дека разликата од 7.000 гласа во полза на СДСМ на парламентарните избори, (21 спрема 14.000) пред локалните избори […]

98bce7d9d49222dae020697d2909b8d4_XL_Easy-Resize.com
ДОМА КОЛУМНИ

Колумна на Костадин Керпичоски-Ристески ќе биде апсолутен победник во Прилеп на локалните избори

Ристески Марјан актуелен градоначалник на град Прилеп и кандидат за четврт мандат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ според мене ќе биде апсолутен победник на 15-ти Октомври за кога и се закажани задоцнетите локални избори. Ова не го зборувам само јас, ова го зборува градот, ова го зборуваат Прилепчани, ова го зборуваат гласачите кои ја даваат и […]