maxresdefault
ДОМА НОВОСТИ

Османи-Во преговорите Заев прифати казна за неупотреба на Албански јазик од 5 000 евра!

–Овој закон е за употреба и заштита на албанскиот јазик. Тука многу јасно се предвидени механизмите за набљудување на употребата на албанскиот јазик и казнувањето на евентуалното неупотребување на албанскиот јазик. Со прецизни казни се предвидуваат три до пет илјади евра за институцијата, 30% за физичкото лице на таа институција. Дефинирани се сите компетенции на […]

maxresdefault
ДОМА НОВОСТИ

Ахмети: Ги разгледуваме опциите да останеме во опозиција (ВИДЕО)

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети пред почетокот на Централното претседателство рече дека е мала можноста да има договор денеска, пренесе А1он. Извор:Курир.мк

makedonija_policija
ДОМА НОВОСТИ

Обвинетите пред доаѓањето во Куманово комуницирале со функционери на ДУИ

Со искази на обвинетите денеска продолжи судењето за случајот „Диво насеље“. На обвинителната клупа сведочеше второобвинетиот Анди Красниќи познак како командат Малишева.Тој изјави дека не се чувствува виновен за настанот и твдри дека е политички монтиран. Командатот Малишева истакна дека за доаѓањето во Куманово, на таканареченото Друштво на ветерани на ОНА во кое членува и […]

ng-tem
ДОМА НОВОСТИ

Груевски-„Времето на дело покажa дека СДСМ е цврсто влезена со намера за редефинирање на Македонија“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека она што сега се случува, партијата го предвидела во текот на изборите и упатила предупредување. -Гледаме дека ни се случува она што ние го предвидовме на изборите и го испративме како порака до граѓаните на сите митинзи, на сите телевизиски настапи и во сите ситуации кога кажувавме дека СДСМ подготвува […]

sdsm-od-ponedjeljka-objavljuje-materijal-o-kriminalu-u-vlasti_1423267075
ДОМА НОВОСТИ

Нова лага од Заев: Албанскиот е втор службен јазик во Македонија

Зоран Заев денес во Сараево кажа уште една голема лага дека албанскиот јазик е втор службен јазик на целата територија на државата. Но според добро упатените тој на овој начин прикажувајќи дека албанскиот е втор службен јазик, прави погрешно интерптретирање на Уставот. -Амандманот 5 и членот 7 од нашиот Устав став 2 кажува дека втор […]

albania01_TANJUG_foto AP_1000x0
ДОМА НОВОСТИ

Волјата на мнозинството Албанци е важна за СДСМ и ДУИ

Мнозинството на политички аналитичари и стручнаци во Република Македонија едногласни и согласни, ова е продавање на националните интереси, ова е давање на Македонштината на тацна. -Не е логички губитници да формираат влада која ќе ја води Република Македонија, не е логички во некое штабче да се продаваат националните интереси и Македонштината-изјави еден од соговорниците. Од […]

nikola_gruevski_0
ДОМА НОВОСТИ

Груевски: Нема да дозволиме да се коцкаат со државата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска порача на секој кој сака да се коцка со државните и националните интереси, дека во оваа држава има и други кои мислат на тие интереси и кои се подготвени да се борат за истите. -Продолжуваме, внимателно да ја следиме ситуацијата, да комуницираме со сите што е потребно, но укажуваме на […]

maxresdefault
ДОМА НОВОСТИ

Врвот на ДУИ заседава, одлучуваат за иднината на Македонија!!

Доцна вечерва започнаа со работа работните групи на двете политички партии, СДСМ и ДУИ. Потпаролот на ДУИ, Бујар Османи изјави дека вечерва не треба да се очекува било каква објава или објавување на одлука во однос на коалиција и давање на потписи, рече дека состанокот ќе потрае до доцна и ќе продолжи  и утре за […]

Kate i Sase
ДОМА НОВОСТИ

Јанева и Фетаи казнети со по 2.000 евра!!

Специјалните обвинителки Катица Јанева и Фатиме Фетаи денеска заработија казни од по 2 илјади евра на судењето за нарачаните шамари во Центар каде првообвинет е екс-премиерот, Никола Груевски. В.Д. Претседателката на Кривичен, судијката Татјана Михајлова ги казни бидејќи не го почитувале судот. Го прекина судењето. Во судница атмосферата зовре. СЈО обвини дека Михајлова не знае […]

132827169
ДОМА НОВОСТИ

Груевски: Нема да дозволиме промена на Уставот ниту кршење на Уставот преку негово изигрување со носење на закони

СДСМ е цврсто влезен со намера да прави редефинирање на Македонија. Тие велат дека немало да се менува Уставот, а Уставот нема да се менува затоа што знаат дека без ВМРО-ДПМНЕ не може да се менува, инаку и Уставот би се сменил, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. -Укажуваат дека се ќе биде согласно Уставот, […]