233337rsz_150577043571582_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 8, X и A11 Bionic ја срушија конкуренцијата со двојно поголеми резултати

Уште од кога се појавија првите benchmark тестирања, знаевме дека A11 Bionic ќе биде ѕвер. Но, ништо неможе да ве припреми за високите резултати кои ги постигнаа iPhone X и iPhone 8, речиси двојно поголеми од својата конкуренција.. iPhone 8, 8 Plus и iPhone X постигнаа двојно поголеми резултати на single-core тестирањата и 50% повисоки […]

235738img-354666_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook тестира Snooze копче за пријателите кои ви досаѓаат

Доколку имате пријател кој прекумерно ви досаѓа со објавувањето слики или премногу често споделува работи кои вас не ве интересираат, социјалната мрежа Facebook би можела наскоро да ви понуди решение за овој проблем. Имено се работи за опцијата „Snooze“, која на корисниците на Facebook ќе им овозможи привремено да престанат да ги следат активностите на […]

232702rsz_original_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Android корисниците пријавиле двојно повеќе проблеми од iPhone корисниците во последните 3 месеци

Според новите истражувања, за време на втората половина од 2017 година, секој четврти Android корисник пријавил проблем со својот уред. Ваквата стапка е двојно поголема од 12-те % на iPhone модели кои имале неправилности на глобално ниво, во последните 3 месеци. Во Северна Америка, разликата била уште поголема, со 24% кај Android корисниците и 8% […]

152200rsz_samsung_note8_event_in_mkd_1309_1_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung Galaxy 8 официјално претставен во Македонија!

По светската премиера, Samsung Galaxy Note8 официјално беше претставен и во Македонија. преку низа активности како скицирање, цртање, дизајнирање и фотографирање беа прикажани квалитетите кои ги поседува овој нов уред. Самсунг Галакси Ноут 8 на македонскиот пазар ќе биде достапен од 15. Септември, 2017 година, во две бои – Полноќно Црна (Midnight Black) ибоја на […]

235718rsz_hedr-i88plus_1_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 8 и iPhone 8 Plus доаѓаат со помали батерии од минатогодишните модели!

iPhone 8 и iPhone 8 Plus доаѓаат со помали батерии од минатогодишните модели.. Всушност, батеријата на iPhone 8 Plus е најмалата батерија досега видена на Plus модел на компанијата. Apple тврди дека батериите ќе бидат исто издржливи како кај минатите модели, благодарение на моќниот Apple A11 Bionic. iPhone 8: 1821 mAh iPhone 7: 1960 mAh iPhone 6s: 1715 […]

182249rsz_reachinability_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Колку чини производството на iPhone X?

Сите знаеме дека iPhone X е еден од најскапите смартфони на светот, но колку точно чини производството на еден ваков модел? Проценетата цена на производството на iPhone X е околу 412,75 долари. Тоа е 59% поевтино од продажната цена на најевтината верзија на уредот со 64GB меморија. Најскапиот дел од iPhone X е 5.8 инчниот Super Retina дисплеј, […]

235718rsz_hedr-i88plus_1_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

iPhone 8 and iPhone 8 Plus: Сите нови функции!

На прв поглед, iPhone 8 и 8 Plus изгледаат речиси исто со своите претходници. Поради тоа, направивме листа на сите нови функции со кои доаѓаат уредите и кои ќе ви помогнат да одлучите дали вреди да ги купите: 1. Нов, стаклен, дизајн кој Apple тврди дека е најцврстото стакло досега видено на смартфон 2. Нов […]

172801225632Worlds-first-floating-smartphone-4_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

Грешки кои ги правиме сите при користењето на смартфоните

Голем дел од луѓето денеска поседуваат и користат смартфони, но некои од нив прават глупави грешки во користењето. Со оглед на бројот на лични податоци што се чуваат во смартфоните, подобро е да бидете внимателни во користењето и чувањето на телефонот. Еве неколку глупави грешки што ги применуваат корисниците на смартфоните: 1. Смартфонот не е […]

img-354355_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

10 работи кои треба да ги направите на нов лаптоп

По купувањето на нов преносен компјутер, треба да им се посветите на некои ситници пред почетокот со работа, за долгорочно да имате што помалку главоболки. Надградете го оперативниот систем Независно дали сте купиле нов лаптоп, голема е веројатноста дека „лежел” со месеци (ако не  и подолго), а ова значи дека оперативниот систем пропуштил бројни надградби. […]

171447rsz_apple-iphone-x-features_Easy-Resize.com
ДОМА ТЕХНОЛОГИЈА

10 карактеристики кои може да ги најдете само кај iPhone X!

Да ги погледнеме уникатните функции и активности кои ги нуди iPhone X: 1. Face ID (отклучување на уредот со користење на вашето лице) 2. True Tone дисплеј Оваа функција, прв пат видена кај најновите iPad модели, ги прилагодува боите на дисплејот според околината во која се наоѓа корисникот. 3. 4K видеа на 60fps 4.  Slo-mo […]