female with stomachache isolated on green background
ДОМА ИНТЕРЕСНО

Најбрз начин за слабеење!!

За да се ослободите од вишокот килограми, сè што треба да направите е да се ослободите од одредени навики и истите да ги замените со здрави алтернативи

 

Јадете замрзната храна!

Во конзервите се ставаат дополнително шеќер и конзерванси, а немаат многу витамини. Од друга страна, замрзнатите овошје и зеленчук ги задржуваат здравите елементи и немаат дополнителни состојки кои дебелеат.

zamrznat-zelencuk-520x346

Заменете ги зашеќерените слатки со јаткасти плодови и сушено овошје

Заменете ги колачите и бонбоните со сушено овошје и јаткасти плодови. Така ќе се ослободите од вишокот шеќери кои ве дебелеат.

Mixed Nuts

Јадете овошје со големи наместо мали семки

Праските, кајсиите, сливите сите тие овошја кои имаат една голема семка во центарот ги намалуваат нивоата на холестерол во крвта и така полесно го губите вишокот килограми.

kajsii2

Не го употребувајте лифтот

Ако престанете да го употребувате лифтот и наместо него започнете да се качувате по скали, за само еден месец ќе почувствувате разлика во здравјето, па и во бројот на килограми.

za-glavna-702x336

Хулахоп наместо чипс

Седите пред телевизорот и морате да грицкате нешто? Наместо тоа започнете да стоите пред телевизорот и да вежбате со хулахоп. Така ќе ја замените потребата за јадење со здрава спортска активност.

hulahop1

Заменете ги десертите со многу калории со десерти со помалку калории

Ако сакате да се ослободите од вишокот килограми, морате да се ослободите и од вишокот калории кои секојдневно ги внесувате. Обидете се овошниот јогурт, на пример, да го замените со овошна салата.

vocna-salata-voce-vocni-kup-1382962099-388337-660x330

Кажете „не“ на масните сосови

На пример, мајонезот заменете го со кисела павлака.

salata-recepti-650x396

Одберете го вистинското кафе

Направете една многу едноставна работа, омиленото капучино или макијато кои содржат многу маснотии од млекото и шеќерите, заменете ги со обично црно кафе. Ќе изгубите многу калории, а со тоа и килограми.

tursko-kafe

Ужина пред оброк

Кога грицнувате по ресторани многу често можете да внесете и до 1.000 калории повеќе отколку што ви се потребни дневно. Но, наместо оние брзите масни оброци, одберете, на пример, салата. Или на пример, каснете само неколку парчиња пица, наместо цела.

66c452b94866866c64fabadb671a3b3a

Ароматерапија

Добро познато е дека различни мириси можат да го зголемат вашиот апетит. На пример, мирисот на банани, јаболка или круши може да ви го намали апетитот. А, слатките да го зголемат.

volsebno-ovosje-edno-jabolko-na-den-i-lekar-ne-vi-e-potreben

Лесна супа, наместо цел оброк

Ако сте гладни, обидете се да изедете една супа, така ќе бидете полни, а килограмите брзо ќе почнат да се намалуваат.

Lentil soup

 

Извор : Femina.mk